KOLOR

 1. Stosuj jasne palety kolorów ponieważ dają wrażenie większej przestrzeni. Ciemniejsze i jaskrawe barwy wprowadzaj umiejętnie i z umiarem np. jako elementy wyposażenia, ręczniki, drobne dekoracje itp. Na ściany wybierz zatem tony pastelowe, neutralne i pochodne białego jako tło. Pamiętaj, że kolory o ciepłych odcieniach optycznie „zbliżają”, a zimnych „oddalają”.
 2. Zastosuj ten sam kolor/odcień w jak największej liczbie elementów w pomieszczeniu. Na przykład nie stosuj kontrastów – ciemne ściany – jasne płytki ponieważ to podzieli przestrzeń wizualnie i spowoduje, że pomieszczenie będzie wyglądać na mniejsze.
 3. Wybierz ten sam kolor ścian i płytek spowoduje to dwukrotne powiększenie przestrzeni w małej łazience.
 4. Pomaluj sufit i ściany tym samym kolorem. W szczególności kiedy sufit posiada zaokrąglenia lub niedoskonałości. Pomalowanie całej powierzchni jednym kolorem spowoduje, że brzydkie kształty znikną a przestrzeń powiększy się wizualnie. Znikną też przejścia i podziały w ten sposób powstanie czystsza, większa przestrzeń w części górnej pomieszczenia. Jeśli dodatkowo oświetlisz płaski sufit przytłumionym oświetleniem – efekt będzie jeszcze lepszy.

PŁYTKI

 1. Nasze oczy naturalnie podążają za liniami. Dlatego linie podłużne powodują, że wyglądamy szczuplej. Wykorzystaj to układając płytki dłuższym bokiem wzdłuż krótszej ściany. Ten zabieg zwiększy wizualnie szerokość wąskiej łazienki.
 2. Linie fug i podłużne ułożenie płytek pozwalają  „oszukać oko” rozciągając ściany na szersze niż są w rzeczywistości. Szczególnie nadają się do tego celu płytki większego formatu i z większym wydłużeniem np. 30x60cm. Optyczne poszerzenie łazienki możesz uzyskać stosując poziome pasy płytek w kontrastowym kolorze. Podłużne ułożenie sprawdza się zarówno na ścianach, jak i na podłodze.
 3. Połóż płytki w obrębie prysznica do poziomu sufitu. Zyskasz mniej przejść (płytki / ściana) mniejszy kontrast co zwiększy przestrzeń.
 4. W obrębie poza prysznicem, jeśli łazienka jest niska, zrezygnuj z układania płytek do sufitu. To rozwiązanie pozwoli Ci powiększyć wizualnie pomieszczenie. Sufit tworzy jedność z płaszczyznami ścian wymalowanymi na ten sam kolor. Łazienka wydaje się także wyższa
 5. Zastosuj płytki w tym samym kolorze w całej łazience. Unikaj stosowania różnych kolorów – to podzieli przestrzeń i spowoduje, że łazienka wyda się mniejsza.Im mniej zastosujesz widocznych przejść pomiędzy różnymi materiałami i kolorami – tym jaśniej i bardziej przestrzennie będzie wyglądać łazienka.Wszelkie podziały, drobne wstawki i dekory zazwyczaj zmniejszają przestrzeń.
 6. Wybierz płytki odbijające światło.  Zastosowanie błyszczących powierzchni, szczególnie w przypadku płytek, znacznie powiększy pomieszczenie i nada mu głębi.
 7.  Ułóż płytki na podłodze w karo. Układ taki optycznie powiększa łazienkę. Dodatkowo daje to możliwość ukrycia ewentualnego braku równoległości ścian.
 8. Nigdy nie układaj płytek na powierzchniach skośnych np. połacie dachowe w łazience na poddaszu – to powoduje wrażenie „przytłoczenia”.

LUSTRA

 1. Nic tak nie powiększa wizualnie łazienki jak lustro, które sięga aż do sufitu. Wysokie, masywne lustro z oświetleniem zainstalowanym w górnej części lub wiszące na środku podwoi ilość światła i spowoduje, że przestrzeń się powiększy. Nie używaj podwójnych luster nad umywalką to podzieli przestrzeń.
 2. Jeśli masz miejsce możesz umieścić lustro na ścianie między brodzikiem a toaletą. Możesz zastosować też układ lustra w lustrze, montując je na przeciwległych ścianach, co daje efekt nieskończonego odbicia.
 3. Możesz użyć w małej łazience luster od ściany do ściany ponad płytkami. Płytki wtapiają się w kant lustra, a faktura płytek odbije się w lustrze tworząc wrażenie nieskończoności. Usytuowanie lustra wzdłuż całej łazienki otwiera natychmiast przestrzeń.
 4. Możesz wizualnie powiększyć łazienkę, stosując połyskliwe powierzchnie. Działają podobnie jak lustro – odbijają światło i dają wrażenie świeżości.
 5. Zastosuj szybę w kabinie prysznicowej.  Kabina powinna mieć przeźroczyste wypełnienie i lekką konstrukcję (zamiast wzorzystych, mrożonych szyb).
 6. Jeśli budżet pozwoli Ci na to – zastosuj szklaną umywalkę.

OŚWIETLENIE

 1. Starannie dobierz oświetlenie. Zastosuj oświetlenie górne rozproszone, równomiernie oświetlające całą łazienkę.
 2. Zamontuj kinkiety przy lustrze. Żarówki powinny być bardzo mocne oraz posiadać ciepłą barwę światła (barwa zimna spowoduje, że twarz w lustrze będzie wyglądała na bladą i zmęczoną). Dobrze sprawdzą się też listwy ledowe ukryte za lustrem czy pod szafką. Podkreślą nowoczesny charakter łazienki i nadadzą jej klimat.
 3. Ciekawym pomysłem do małej łazienki jest świecący sufit to rozświetli i powiększy optycznie pomieszczanie.
 4. Zastosuj dodatkowe punkty oświetleniowe, tak aby doświetlały miejsca zacienione np. wnęki, skosy, itp.

USTAWIENIA

 1. Nawet najmniejszy mebel lub wyposażenie, które wystaje poza ścianę zatrzymuje wzrok i powoduje, że pomieszczenie się „kurczy”. Wyeliminuj wystające półki bo pomniejszają przestrzeń. Zastosuj rozwiązanie polegające na schowaniu półek do ścian lub zamontuj półki szklane. Oczywiście wymaga to dodatkowych prac ale WARTO!
 2. Schowaj spłuczkę WC w ścianę. Spłuczka ma po obudowaniu grubość około 20 cm. O tyle możemy poszerzyć przestrzeń w małej łazience, wkuwając spłuczkę w ścianę, jeśli ta jest gruba.

25.Postaraj się by układ łazienki był optycznie zbliżony do kwadratu. I tak np. w podłużnej łazience na krótszej ścianie umieść wannę, co optycznie skróci dłuższe ściany, a wydłuży krótsze.

 1. W małych łazienkach najlepszym rozwiązaniem jest prysznic, jednak jeśli zależy Ci na wannie zdecyduj się na urządzenie 2 w 1. Kup wannę ze szklanym parawanem oraz zamontuj deszczownicę.
 2. W łazience niewielkich rozmiarów zamontuj WC kompaktowe oraz umywalkę o mniejszych wymiarach. Są one tak samo komfortowe w użytkowaniu jak te większe, a dają kilkanaście dodatkowych centymetrów wolnej przestrzeni.
 3. Zrezygnuj z otwartych półek na rzecz sprytnych schowków. Gromadzenie kosmetyków i akcesoriów na otwartych półkach wywoła chaos oraz uczucie przytłoczenia.
 4. Aby sprawić iluzję większej przestrzeni, nie zastawiaj podłogi. Dobrze żeby szafki czy urządzenia sanitarne były podwieszane, co optycznie powiększy przestrzeń.
 5. Pamiętaj, że warto wyrównywać linie mebli i blatów, tak by nie tworzyły zbyt wielu poziomów. Powiększa to optycznie przestrzeń i tworzy ją bardziej uporządkowaną. Np. możesz ukryć pralkę pod przedłużeniem blatu umywalkowego.